Kilka miesięcy temu podobny wpis na swoim blogu umieścił bobiko, ja wtedy nie byłem takim zapaleńcem w oglądaniu seriali, zawsze wolałem czas spędzić przy dobrym filmie. Niestety rynek filmowy może nie tyle zubożał w ilość wydawanych produkcji, ale na prawdę ciężko jest mi znaleźć film, po którego obejrzeniu czuje się usatysfakcjonowany i nie żałuje poświęconego czasu. Seriale, które oglądam to przede wszystkim kryminały, ale także komediodramaty i komedie obyczajowe.
Castle
Serial kryminalny, zaczynający się od dziwnych morderstw, które są inspirowane książkami autorstwa Richard’a Castle, przez co zostaje poproszony do pomocy w złapaniu sprawcy. Od tego momentu towarzyszy grupie policjantów jako konsultant, w późniejszych odcinka dzięki kontaktom pozostaje w policji, aby czerpać inspirację do kolejnych książek. Serial jest dobry, miło się go ogląda, aktualnie emitowany jest 3 sezon, niestety pomału postać i schemat odcinków zaczyna się nudzić.
Grey’s Anatomy – Chirurdzy
Zawsze lubiłem seriale medyczne (pierwszym jaki oglądałem był Ostry Dyżur), a dodatkowo liczne pozytywne opinie sprawiły, że zacząłem oglądać. Serial ukazuje życie stażystów chirurgii w jednym ze szpitali w Seattle. Fabuła postępuje z każdym odcinkiem ukazując codzienną pracę stażystów, a także ich życie prywatne, relacje z innymi pracownikami i wynikające z tego powodu problemy. Serial obecnie doczekał się 7 sezonu, które są odzwierciedleniem kolejnych lat pracy w szpitalu. Serial dobry, chociaż po pewnym czasie zaczynają dokuczać kompleksy głównych bohaterów i ich niezdecydowanie.
Mentalista
Serial kryminalny, gdzie główny bohater (Patrick Jane) to człowiek wykorzystujący swój urok osobisty, iluzje oraz sugestie, przez co pomaga w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych jako konsultant policji. Rodzina Patrick’a Jane’a została zamordowana przez nieuchwytnego Czerwonego John’a, niektóre odcinki nawiązują do tej postaci, a tytułowy mentalista dąży do jego schwytania i zemsty. Zagadki kryminalne są ciekawe, a dodatkowo urozmaica je specyficzna charyzma Patrick’a. Obecnie emitowany jest 3 sezon serialu, niestety jest zauważalny co raz większy brak pomysłów ze strony reżyserów, mimo wszystko warto zainteresować się pierwszymi dwoma sezonami.
Californication
Jest to komediowy serial z motywami erotycznymi. David Duchovny odgrywa główną rolę jako pisarz, który po odejściu swojej partnerki, a za razem matki jego córki, zaczął używać życia pijąc i uprawiając przygodny seks, co głównie sprowadza na niego kłopoty. Serial ogląda się przyjemnie i jest z czego się pośmiać. Aktualnie jest emitowany 4 sezon, w każdym sezonie jest 12 odcinków, które są jednym ciągiem zdarzeń, przez co zachodzą duże relacje między odcinkami.
Dr House
Myślę, że tego serialu za bardzo nie trzeba opisywać, jeśli jednak ktoś nie oglądał jeszcze to na pierwszy rzut oka jest to serial medyczny, ale po dłuższym oglądaniu zaczniemy zauważać, że sytuacje występujące między głównymi bohaterami są bardziej istotne niż przypadki medyczne. Tytułowy dr Gregory House poza tym, że jest znakomitym diagnostą to również ogromny cynik, co niezwykle ubarwia każdy odcinek. Serial jest obecnie na etapie 7 sezonu, odcinki są powiązane pomiędzy sobą delikatnymi relacjami, a każdy sezon ma motyw przewodni w sferze prywatnej dr House’a.
Detektyw Monk
Jest to serial kryminalny, po którego obejrzeniu łatwo stwierdzić, że wiele nowych produkcji tego typu czerpało z niego inspiracje. Głównym bohaterem jest były policjant, detektyw Adrian Monk, który posiada większość znanych fobii. Wiele normalnych dla przeciętnego człowieka czynności, czy też zachowań Monk’owi przychodzi z trudnością, albo jest niewykonywalne, przez co oglądanie wywołuje skrajne emocje od śmiechu aż po chęć wyrzucenia telewizora przez okno 🙂 Jako serial kryminalny jest bardzo dobry, sprawy są dosyć realistyczne, a ich rozwiązanie jest zawsze wyjaśniona w logiczny sposób. Serial został zakończony na 8 sezonach, łącznie powstało 125 odcinków, nie są połączone relacjami, czasami występują drobne odniesienia do wcześniejszych odcinków.
Dexter
Serial, od którego rozpoczęło się oglądanie seriali przeze mnie. Jest kryminał opowiadający o tytułowym bohaterze Dexter, który na co dzień współpracuje z policją przy badaniu śladów krwi na miejscu zbrodni, a jednocześnie jest zabójcą. Najważniejsze jest jednak to, że jego ofiary to przede wszystkim przestępcy, a współpraca z policją ułatwia ukrywanie śladów zbrodni oraz pozbywania się ciał. Serial został wyemitowany aktualnie w 5 sezonach, każdy sezon ma 12 odcinków. Wszystkie odcinki tworzą integralną całość i składają się na jedną historie, chociaż w każdym sezonie jest inny motyw główny. Moim zdaniem jest to najlepszy serial jaki oglądałem.
Powyżej przedstawione seriale oglądam i polecam, według mnie Dexter jest najlepszym serialem w tym zestawieniu, a Castle można uznać jako serial na nudny wieczór, kiedy nie mamy nic innego do obejrzenia, co nie zmienia faktu, że warto zainteresować się każdym z opisanych przeze mnie seriali.
Ano widzisz. Mnie brakuje serialu coś w pokroju 24h z Jackiem w roli głównej. Ale ostatnio zachorowałem na fringe na tyle, zeby odstawić CSI(LV/Miami/NY) – w wakacje bedę nadrabiał.
Castle właśnie rozpoczyna emisję w Polsce. Bardzo ciekawy serial. Ja osobiście najbardziej lubię Monka. Nie dość, że zagadki kryminalne są bardzo ciekawe, to dodatkowo można się jeszcze trochę pośmiać. CSI mi się już trochę objadły i oglądam sporadycznie. Z wymienionej listy bardzo lubię klimat Californication, bo jest on prawdziwy bez owijania w bawełnę.